Anasayfa'ya geri dön! » Sağlık » Yara İyileşmesi ve Kanser Genleri
4 YAZI PUANI
PUANLA

Yara İyileşmesi ve Kanser Genleri

Kanser genlerinin bulunuşu retrovirüslerin incelenmesi sırasında gerçekleşmiştir (Recherche 139; 1426, 1982). Retrovirüsler kuş ve farelerde sarkom denen habis tümörlere neden olmaktadır. Kimyasal yapıları RNA içerir. Bu virüslerin çok önemli bir özelliği vardır: RNA kalıbını kullanarak DNA sentezi yapabilirler. Oysa hücrede genel kural, DNA kalıbını kullanarak RNA sentez etmektir.

Retrovirüsler bu garip özelliklerini “reverse transcriptase” denen enzimlerine borçludurlar. Hücreye giren RNA retrovirüs, sitoplazmada DNA‘ya dönüşür, bu DNA ise hücre çekirdek DNA‘sı ile bütünleşir ve hücreyi viral RNA yapmaya zorlar. Hayvanlarda kanser yapan böyle 16 virüs bilinmektedir. Şimdi işin garip yanı şudur: sirke sineğinden insana kadar pek çok türün normal hücrelerinde bulunan bazı genlerin yapısı, kanser yapıcı virüslere çok benzemektedir. Daha açıkça söylemek gerekirse, insan hücre çekirdeği DNA‘sında kanser yapıcı 16 çeşit retrovirüs oturmaktadır. Bu nasıl olabilir? Kanser virüsleri ile hücre içi kanser genlerinin aynı yapıya sahip oluşu şöyle açıklanmaktadır: kanser virüsleri bir zamanlar bu tür hücrelerin içinde yaşamış ve yapılarını hücrelerin genlerinden almıştır (R. E. Caress ve ark. Cell 24: 155, 1981).

Kuşlarda sarkom yapan Rous virüsü, hücrede özel bir enzim yapımına yol açar: protein kinase. Bu enzim hücredeki çeşitli tirozin aminoasitlerine fosfor bağlatır. Bu çok yönlü etkilerin sonucu hücre kanserleşir.

1983′de ABD’den Doolittle ve İngiltere’den Waterfield şu önemli keşfi yaptı: insan hücre çekirdeklerinin DNA‘sında, yapısı maymun sarkom virüsünün aynı olan bir gen bulunmaktadır. Bu genin hücrede sentez ettirdiği protein ise görünüşte çok masum bir maddedir: PDGF (platelet derived growth factor = trombosit kaynaklı büyüme faktörü). Bu faktör pıhtı hücrelerinden çıkar ve mitozları arttırarak yara iyileşmesini hızlandırır, ayrıca Rous sarkom virüsü protein kinaz‘ı gibi çeşitli proteinlerin tirozinlerini fosforlar.

Bu fosforlanmış proteinlerin bir kısmı hücreyi ölümsüz hale getirmekte, yani kanserler bir süre sonra ölür. Epstein – Barr virüsü ile enfekte olarak kanserleşmiş lenfositler ise ölümsüzleşir: bunlar sonsuz kere bölünerek çoğalabilirler. Çünkü normal bir hücre diğer hücrelere değince bölünmesini durdurur (kontak inhibisyon olayı).

Kanser hücresi ise hücre zarındaki değişmeler sonucu bu özelliğini yitirmiştir. Ölümsüzleşen tek tip hücre, ölümlü diğer hücreleri istila ettiği için ölüm getirir.
Tüm yasal hakları saklıdır, izinsiz kopyalanması ve yayınlanması yasaktır!

Yazan: Admin Kategori(ler): Sağlık · Tarih: 781 GÜN 21 SAAT 49 DAKİKA önce yazılmıştır.

Toplam Makale Sayısı: 186 Yorum Etkisi: 4 ( 100% ) | Makale Puanı: 59

 

Benzer makale yazıları!

Yazıya yorumunu ekleyebilirsin! (1)

Yorumu Gönder

© Company Name 2011. All rights reserved.