Anasayfa'ya geri dön! » Felsefe » Seçimleriniz Doğru mu?
0 YAZI PUANI
PUANLA

Seçimleriniz Doğru mu?

Eğer doğal seçimin doğru olmadığı kanıtlanırsa ne olur? Bu, gerçeği anlamamamızın göreli olduğunu göstermez mi? Eğer göreli ise, çevremizi anlama tarzımızın doğru olduğundan nasıl emin oluruz?

Asırlar boyunca pek çok kez doğruluk sağlamasından geçmiş bilimsel teorilerin daha sonra yanlış olduğu görülmüştür. Bunların yanlışlığı çoğu kez açık değildi. Doğru olan yanları vardı; ancak sonradan bazı sorunları olduğu fark edildi ve tamamen farklı parametrelerden hareketle yeni bir teori oluşturuldu. Görüldüğü kadarıyla doğal seçimin bugün doğruluğu sağlanmış olsa bile, bir gün yanlış olduğu kanıtlanabilir.imgres

Doğrusu, dünyayı algılama tarzımızın bizden önce yaşamış olanlara göre daha doğru olduğundan emin olmak mümkün değildir. Bu, gerçekliğin nasıl göreli olduğunu değil, sizinde pek rahatça söyleyebildiğiniz gibi, gerçeği anlayışımızın nasıl için de bulunduğumuz zaman ve mekan tarafından etkilendiğini göstermektedir. Pek çok şeyi bilmiyoruz ve bildiğimizi sandığımız pek çok şeyi de yine aslında bilmiyoruz.

Ama bu durum doğru olduğuna inandığımız şeylere inanmaya devam etmemize engel değil, inanmayı sürdürebiliriz. Eğer başka bir şeyin doğru olduğuna dair güçlü bir nedenimiz varsa ve biz rasyonel olarak hareket ediyorsak, o zaman bunun doğru olduğuna inanabiliriz. Ama başka bir şeyin doğru olduğuna inanmamız için güçlü bir neden oluşuncaya kadar, biz daha önce neye inanıyorduysak ona inanmayı sürdürürüz. Şu teorinin bir gün gelip yanlış olabiliceği bizim ona inanmamamız için yeterli bir neden değildir. Eğer yeterli olsaydı o zaman bir şeye inanmamız için hiçbir nedenimiz kalmazdı. Ama nedenimiz var. Örneğin: Şimdi, sorulan bir felsefe sorusunu cevaplandırdığıma inanmam için mükemmel bir nedenim var ve türlerin doğal doğru seçim yoluyla evrim geçirdiğine inanmamız için de mükemmel bir nedenimiz var.imgres-1

Her ne olursa olsun, size, yanılmış olmaktan dolayı kaygılanmamanızı öneririm. Sonunda doğru olmak değildir önemli olan. Kopernik yanlıştı, Newton yanlıştı ve Franklin de yanlıştı. Buna karşın hepsi de bizim içinde yaşadığımız dünyayı anlayabilmemiz için çok önemli katkılarda bulundular. Onların çalışmaları olmasaydı bugün kozmolojide, yer çekiminde ve elektrikte bildiklerimize erişmemiz mümkün olmayabilirdi.

Yazan: Admin Kategori(ler): Felsefe · Tarih: 1069 GÜN 19 SAAT 39 DAKİKA önce yazılmıştır.

Toplam Makale Sayısı: 531 Yorum Etkisi: 0 ( 100% ) | Makale Puanı: 13

 

Yazıya yorumunu ekleyebilirsin! (0)

Yorumu Gönder

© Company Name 2015. All rights reserved.