Anasayfa'ya geri dön! » Başarının Sırrı » Öğrenme Sürecine Başlamak
0 YAZI PUANI
PUANLA

Öğrenme Sürecine Başlamak


Bebeklikten Öğrenme KoordinasyonumuzBir bebek doğduğunda, içgüdüsel olarak güvenlik ve yemek ihtiyaçlarını gidermeye öğrenir. Kasdi öğrenme süreci birkaç yaş büyüdüğünde başlar. Çocuk ailenin konuştuğu birkaç kelimeyi tekrar ederek öğrenir. Öğrenme sürecinde ses önemli bir roldür.

Kısa süre sonra, çocuk ailesinin hareketlerini taklit ederek öğrenmeye başlar. Yemek için kaşık, içmek için bardak veya banyo yapmak için küçük bir maşrapayı tutmak gibi eylemler bakarak öğrenmenin birkaç örneğidir. Tekrarlanan eylemler çocuğun bilinçaltında depolanır. Bir süre sonra bu aktiviteler kişinin bir parçası olur. İşte bu yüzden yemek yeme, diş fırçalamak gibi aktivitelerin denetlenmesine gerek yoktur. Çocuk otomatik olarak bunları yapar.

Sonra çocuk yüzmeye ya da bisiklete binmek gibi aktivitelerin koordinasyonunu öğrenir. Okulda çocuk bütün bu öğrenme süreçlerini kullanır. Ayrıca mantığını kullanması gereklidir. Bu önemlidir çünkü şimdi mantık oluşmaya başlamıştır.  Bu yolla öğrenme süreci aşama aşama gelişir.

Öğrenme Aşamasında Öğretmenlerimizin Verdiği Derleri YığmamakDerslerin alanı arttıkça, geniş bir alan elde ederiz. Sevdiğiniz konularda başarılı olursunuz ve sevmediğiniz konuların üzerinden atlarsınız. Bu açıkça göstermeketedir ki, bir konuya olan ilginiz onun üzerinde başarılı olmanızla doğru orantılıdır. Bu yüzden sevdiğiniz konuşları seçin. Bir konuda kişisel seçiminizi etkileyen bazı faktörler vardır:

  • İyi bir öğretmen
  • Önceki başarılar
  • Takdir

Öğrenmeyle ilgili önemli olan başka bir nokta da bilgiyi kavrayışımızın bilgiyi  keşfedişimizle değişmesidir.

  • Dersi duydunuz ve sonra bunu hatırlamak istiyorsunuz. Bunun onda birinden fazlasını yapamazsınız.
  • Eğer ders boyunca önemli noktaları not ettiyseniz, kavrayışınız da daha detaylandırırsanız, kavrayışınız yüksek olacaktır.
  • Küçük bir konuyu arkadaşlarını öğretmeye çalışmak hafızanızı tazeleyecek ve öğrenme sürecinizi tamamlayacaktır.

İki insan asla birbirine benzemez. Herkesin bir konuyu kavrayışı farklıdır. Bu yüzden size şekil veren yıllara bakmak ve bilginin nasıl açığa çıktığını anlamak önemlidir.

Yazan: Admin Kategori(ler): Başarının Sırrı · Tarih: 1046 GÜN 6 SAAT 46 DAKİKA önce yazılmıştır.

Toplam Makale Sayısı: 531 Yorum Etkisi: 0 ( 100% ) | Makale Puanı: 13

 

Benzer makale yazıları!

Yazıya yorumunu ekleyebilirsin! (3)

Yorumu Gönder

© Company Name 2015. All rights reserved.