Anasayfa'ya geri dön! » Dil Bilimi » Latin Dili Ve Edebiyatı
0 YAZI PUANI
PUANLA

Latin Dili Ve Edebiyatı

Tarihe geçmiş makalelerin bir çoğu Latince ve Yunanca dili ile yazılmıştır. Yunan dili ve edebiyatı ile Latince dili ve edebiyatı benzerlik göstermektedir. Bu iki dil tarihte ana bilim dallarının belgelendirilmesi için kullanılmıştır.

Eğer Eskiçağ veya Ortaçağ tarihine ilginiz varsa ya da işiniz gereği araştırma yapmanız gerekiyorsa, bulduğunuz belgelerin birçoğunun Latince dili ile yazılı olduğunu görebilirsiniz. Belirtmeliyim ki Osmanlı Arşivlerinde bile Latince belgelere rastlamanız muhtemeldir. Üniversitelerde Latin Dili ve Edebiyatı dersleri bu gibi bilimsel araştırmalar için öğretilmektedir.

Latin Dili ve Edebiyatı Yunan dilini baz alarak gelişme göstermiştir. Latince yazını, nasıl ki şuan ingilizce bir çok dili etkisi altında kalıyorsa, Yunan yazını etkisinde ilerlemiştir. İlkçağın kültürünü ve uygarlık dillerini oluşturan Latince ve Yunanca dilidir. Özellikle okur-yazar kısım yani üst tabaka aktif olarak bu iki dili kullanmıştır.

Günümüz de Uluslararası dil olarak kullanılan İngilizce bile Latince Dili ve Edebiyatı tarafından hiç etkilenmese bile benzerlik göstermektedir. Bunun temel nedeni de Kilise zamanında inançlılar ile iletişim dili olarak Latince’yi seçmiştir ve sonra bu iletişim dili ingilizce olarak devam etmiştir. Dolaylı olarak Latince dili tarafından etkilenen diller de vardır. Örneğin Almanca dilinin oluşturulmasında Fransızca sözcüklerinin etkisi görülmektedir. Fransızca dili de Latin Dili Ve Edebiyatı tarafından etkilenmiştir. Bu sebeple Latince, Almanca dilini etkilemiştir.

Bugünler de tıp, diş hekimliği, eczacılık gibi sağlık alanında ve zooloji, jeoloji, terminoloji gibi bilim dalların da Latince Dili ve Edebiyatı ile karşılaşırız.

 

Yazan: Admin Kategori(ler): Dil Bilimi · Tarih: 1094 GÜN 20 SAAT 20 DAKİKA önce yazılmıştır.

Toplam Makale Sayısı: 531 Yorum Etkisi: 0 ( 100% ) | Makale Puanı: 13

 

Benzer makale yazıları!

Yazıya yorumunu ekleyebilirsin! (1)

Yorumu Gönder

© Company Name 2015. All rights reserved.