Anasayfa'ya geri dön! » Felsefe » Gerçek Mutlak Mıdır?
0 YAZI PUANI
PUANLA

Gerçek Mutlak Mıdır?

Çok çeşitli görecilikler vardır ve bunlardan bazıları göreli olarak tartışılamayacak türdendir. Şunu sormama izin verin: ”Benny Hill komik midir?”. Bu insanların karşı çıkabileceği veya tartışabileceği türden bir soru olmadığı gibi, insanların bunda hemfikir olması için de gerçekten bir sebep yoktur. Bazı insanlar onun komik olduğunu düşünürken, yine bazıları da komik olmadığını düşünebilirler ve hiç kimse bu konuda eninde sonunda haklı veya haksız değildir. Bu sadece bir zevk meselesidir veya bu bağlamda kişinin mizah anlayışı ile ilgilidir. Bu bakımdan, ”Benny Hill komiktir” ifadesi, şu veya bu şekilde, bu önermeyi öne sürene göre değişebilir yani görelidir.

Ancak göreciliğin bir uç şekli vardır ki buna göre her şey görelidir: Her önermenin doğruluğu bunu ileri sürene göre değişir. Bu uçtaki görüşe eninde sonunda tutarsız olacağı için daima itiraz edilmiştir; çünkü önerme hiçbir zaman gerçek olmayabilir. ” Gerçek görelidir” sözünün kendisi bunu söyleyene göre göreli olamaz. Aksi halde, bu uç görecilik görüşü sizin için gerçek iken, bana göre gerçek olmayabilir, ve doğru değildir de. Bunu biraz daha açalım.

Şu soruyu soralım: Gerçek tam olarak neye göre görelidir? Uç görecilik görüşme yöneltilen en bildik eleştiri, bütün gerçeklerin göreli olduğu ve bunun dümdüz ve bana göre, yeterince yanıtlanmamış bir ifade olduğu doğrudur. Yani ” Gerçek görelidir” gerçeğinin göreli olmaması gerekir. Argümanı biraz daha geliştirelim.images

Soru: Gerçek neye göre göreli? Soruyu istediğiniz gibi yanıtlayabilirsiniz. Bana ne söylerseniz söyleyin ben onu iddia edilen şartın açık bir ifadesi gibi sunabilirim. Eğer yanıt ”kültürel standartlara göre göreli” ise şöyle bir ifadeyi dikkate almanızı söyleyebilirim: ”X kültüründeki egemen standartlara göre yalan söylenmesine izin verilemez”. Bunun sadece kültürel standartlara göre doğru olduğu iddaasını bile ileri süremem. Bu ”Teksas’ta Oklahoma’da hava sıcaktır” ifadesinin anlamlı olması gibi bir şeydir.

Şunu işaret etmeme izin verin: Hiçbir benzer argüman gerçeğin belirli bir bölge için göreli olmadığı gibi ilginç bir anlam ortaya koyamaz. Yukarıda sözü edilen tartışmalar, örneğin, ahlaki değerlerin belirli bir bölgedeki kültürel standartlara göre doğru olduğunu göstermez, ”X kültüründeki egemen standartlara göre yalan söylenmesine izin verilmemesi” ahlaki bir iddia değil, belirli bir kültürün gerçek standartları ile ilgili bir husustur. Argümanın ortaya koymak istediği amaç ise, gerçek hiçbir şeye göre göreli olmadığı bir düzeyin olduğunu göstermektir.

Yazan: Admin Kategori(ler): Felsefe · Tarih: 1073 GÜN 1 SAAT 48 DAKİKA önce yazılmıştır.

Toplam Makale Sayısı: 531 Yorum Etkisi: 0 ( 100% ) | Makale Puanı: 13

 

Benzer makale yazıları!

Yazıya yorumunu ekleyebilirsin! (92)

Yorumu Gönder

© Company Name 2015. All rights reserved.