Anasayfa'ya geri dön! » Felsefe » Bir Terörist İle Özgürlük Savaşçısı
0 YAZI PUANI
PUANLA

Bir Terörist İle Özgürlük Savaşçısı

Bir terörist amaçlarına ulaşmak için masum insanlara terör uyguluyorsa ya da uygulama tehdidinde bulunuyorsa ve bir özgürlük savaşçısı bir topluluğu baskıcı bir yönetenden kurtarmak için bir mücadeleye katılmışsa, bu durumda bazı özgürlük savaşçıları terörist olarak nitelenebilirken, bazı özgürlük savaşçıları terörist olarak nitelenemez ve bazı terörist gruplar da özgürlük savaşçıları olarak nitelenemez. Eğer ”terörist” dediğiniz bazı yöntemleri kullanan, ”özgürlük savaşçısı” dediğiniz ise ulaşmak istediği amaçlarıyla değerlendirilen bir kişiyse, bu tür çapraz sınıflandırmaların ortaya çıkışı şaşırtıcı olmaz.

Günümüzdeki politik söylemlerde bu tür terimler gerçeği açıklamaktan çok, bir kişinin bunlara yönelttiği politik desteği veya karşı duruşu göstermektedir. Bir kişiyi özgürlük savaşçısı diye nitelediğinizde onu yüceltir, terörist diye nitelediğinizde ise aşağılamış olursunuz. Açıktır ki, politik söylemin sadece bu tür yargılardan oluştuğu ve bu yargıların haklı gerekçelerle desteklenemediği hallerde bu tür ahlaki yargılarad bulunulması normaldir ve politik söylemin seviyesinin düşmesi kaçınılmazdır.imgres-1

Üstelik bu tanımlamalar oldukça kabadır ve gerçek hayattaki karmaşık durumları açıklamaktan da çok uzaktır. Ayrıca masum insanları terör ile yıldırmak isteyenlerin genelde bireyler ya da küçük gruplar olduğu şeklindeki yanlış düşüncenin yaygınlaşmasına da yol açarlar: Tartışmaya açık olsa bile, bu tür olayların önemli örnekleri hükümetler tarafından yaratılmıştır. Eğer bu etiketlendirmelerden ve değişmekte olan dünyayı at gözlükleri ile görmekten vazgeçersek, olup bitenleri daha dolaysız, açık ve dürüstçe anlamaya çalışırsak ”terörist” kavramı ile ilgili politik söylemler de daha sağlıklı olacaktır.

Yazan: Admin Kategori(ler): Felsefe · Tarih: 1072 GÜN 23 SAAT 28 DAKİKA önce yazılmıştır.

Toplam Makale Sayısı: 531 Yorum Etkisi: 0 ( 100% ) | Makale Puanı: 13

 

Yazıya yorumunu ekleyebilirsin! (0)

Yorumu Gönder

© Company Name 2015. All rights reserved.