Anasayfa'ya geri dön! » Felsefe » Başlangıç (Big Bang)
0 YAZI PUANI
PUANLA

Başlangıç (Big Bang)

Başlangıç zaman da dahil olmak üzere her şeyin başlangıcı olarak kabul edildiğine göre ‘başlangıç’tan önce’ ifadesi anlamsız mıdır?

Ben de ”başlangıç‘tan önce’ ifadesine anlamsız denildiğini işittim. Bundan başka ”başlangıç’tan önce” ifadesi ile ”90 derece kuzey paralelinden daha da kuzeyde” ifadesi arasında bir benzerlik kurulduğunu da işitmiş bulunuyorum. İkinci ifade nasıl yeryüzünde gerçek bir noktayı tarif etmiyorsa, birinci ifadenin de zamanda belirli bir noktayı işaret etmemesi gerekir. Kozmolojinin bugün için çizdiği başlangıç resmine (benim anladığım kadarıyla) göre böyle bir benzerlik olamaz. (Şüphesiz bu durum daha ileri bilimsel gelişmeler sonucunda başlangıç teorisinde yeni düzeltmeler yapılamayacağı anlamına gelmez.)images

Pekala anlamlı sayılabilecek bir nosyonu bilimsel teorinin ”anlamsız” diyerek bir kenara itmesi, size tatminkar gelmeyebilir. Bir başka deyişle, ” Başlangıç‘tan önce ne oldu?” sorusunun belirli bir cevabı olmalıdır ve bu cevap ”Öyle bir zaman yoktur” gibi baştan savma bir cevap olmamalıdır. Ancak, bilim tarihi bir zamanlar çok açık (ve belki de daha henüz bulunamamış) bir cevabı olduğu sanılan ve daha sonraları olmadığı kanıtlanmış pek çok soru örneği ile doludur. Bu buluşlar rastlantı değildir. Daha çok iyice doğrulanmış bilimsel teorilerin sonuçlarıdır. Örneğin, bir zamanlar bir kütlenin sabit bir hızda ve sabit bir yönde hareket edebilmesi için onu sürekli olarak etkileyen bir gücün olması gerektiğine inanılırdı; aksi halde kütlenin yavaşlayıp sonunda da duracağı sanılırdı. Gündelik deneyimlerimize dayandırıldığında bunun çok da garip bir düşünce olmadığı görülebilir. Buna karşılık Newton, ” Bu kütleyi sabit bir hızla ve sabit bir yönde hareket ettiren nedir?” sorusunun bir cevabı olmayacağını keşfetti; çünkü bu hatalı bir görüşe dayanmaktaydı. Newton’un birinci hareket yasasına göre, üzerinde etki eden bir güç olmasa da bir kütle hareketini kesintisiz olarak sürdürebilir;güçler ivmeyi (hareket hızında ve yönünde olabilecek değişmeleri) etkilemektedir ve sabit bir hızda ve sabit bir yöndeki harekette ivme yoktur. Sonuç olarak, bu hareketin devamlılığı, onu değiştirebilecek bir gücün yokluğunda, belirsiz bir süre için sağlanabilir ve sağlanmıştır. Belkide bilim, ”Başlangıç‘dan önce ne oldu?” sorusu ile Newton öncesi ” Bu kütleyi sabit bir hızda ve sabit bir yönde ne hareket ettiriyor?” sorusunun benzer olduğunu keşfetmiştir.

Yazan: Admin Kategori(ler): Felsefe · Tarih: 1068 GÜN 15 SAAT 18 DAKİKA önce yazılmıştır.

Toplam Makale Sayısı: 531 Yorum Etkisi: 0 ( 100% ) | Makale Puanı: 13

 

Yazıya yorumunu ekleyebilirsin! (1)

Yorumu Gönder

© Company Name 2015. All rights reserved.