Anasayfa'ya geri dön! » Başarının Sırrı » Arjuna'nın Hedefe Kitlenmesi
0 YAZI PUANI
PUANLA

Arjuna'nın Hedefe Kitlenmesi


Arjuna'nın Hedefe Kitlenmesi - Okçuluk - Hint MitolojisiMahabharata‘daki eğtimci Donaracharya, Kauvaraların ve Pandavaların rehberiydi. Onlara okçuluk öğretmişti. Mükemmel bir hedefi olan Arjuna onun en iyi öğrencisiydi. Bir gün Donaracharya onun becerisini test etmek istedi. Bir ağacın tepesine bir kuş gönderdi. Hedefe gitmeden önce ne gördüklerini sordu. Her biri farklı cevaplar verdi. Biri gökyüzünü, ağacı, kuşu dediler. Sıra Arjuna’ya geldiğinde şöyle bir cevap verdi: “Ben sadece kuşun gözlerini görüyorum.” Onun bu sözleri hocasını çok mutlu etmişti, çünkü öğrencisinden beklediği hedef kitlenmesi buydu işte.

Ve sınavlarda başarılı olmak için hedefe kitlenme tarzda budur. Konsantrasyon hedefe kitlenmenin anahtarıdır. İki şeyi aynı anda yapamazsınız. Dikkatinizi böldüğünüzde beyin gücünü ikiye ayırmış olursunuz. Sağlıklı bir beyniniz ve doğru bir tutumunuz varsa , iyi konsantre olabilirsiniz. Bunu yapabilmek savaşın yarısını kazanmak demektir. Diğer şeylerin dikkatinizi dağıtmasına izin vermeden aklınızı derslerinize verebilirsiniz. Bu tarz bir hedefe kitlenme sizi bir yere götürecektir.

Birçok insan hayatta başarılı olmamaktan yakınır ve keşke bir konsantre olabilsem der. Sokakta yüzü asık, suratsız, mutsuz görünen yüzlerce insan her gün görmekteyim. Fakat konsantre olabilen insanın üzülmeye veya geçmişin acılarını düşünmeye vakti yoktur. Kendinizi tek bir şeyi düşünmeye ve ona odaklanma gücünü geliştirme konusunda eğitin. Böylece zorlu günler geldiğinde üstesinden gelebilin. Unutmayalımki iyi bir konsantrasyon için irade gücü gereklidir. İrade gücünüzü geliştirin. Böylece birçok şeyi yarım bırakmaktan uzaklaşırız. Başarı bir uzanmamıza bakar.

Yazan: Admin Kategori(ler): Başarının Sırrı · Tarih: 1051 GÜN 9 SAAT 41 DAKİKA önce yazılmıştır.

Toplam Makale Sayısı: 531 Yorum Etkisi: 0 ( 100% ) | Makale Puanı: 13

 

Benzer makale yazıları!

Yazıya yorumunu ekleyebilirsin! (2)

Yorumu Gönder

© Company Name 2015. All rights reserved.