Anasayfa'ya geri dön! » Felsefe » Adalet Sisteminde Ceza
0 YAZI PUANI
PUANLA

Adalet Sisteminde Ceza

Hangi ceza adaleti sistemine sahip olmak daha iyidir, tekrar çok kötü bir cinayet işleyebilcek birini aklama tehlikesi gösteren mi, yoksa masum birini mahkum etme tehlikesi gösteren mi?

Herhangi bir gerçekçi ceza adaleti sistemi bu iki tür hatayı da yapacaktır: T-hatalar (yanlışıkla aklanmış biri tarafından gerçekleştirilecek vahim bir cinayet) ve I-hatalar (masum birinin yanlışıkla mahkum edilmesi). Bu durumda, bir ceza adaleti sistemi oluşturulurken T-hataları önlemeye mi, yoksa I-hataları önlemeye mi daha çok ağırlık vermeliyiz?

Bu soru etrafında oldukça çok taraftar bulmuş bir görüş vardır. William Blackstone tarafından belirtilen ünlü görüş şöyle der: ”Bir masum insanın acı çekmesindense on suçlu insanın kaçması daha iyidir.” Bu görüşün arkasında, bizim toplum olarak, masum insanlara verdiğimiz önlenebilir zararlara göre doğrudan verdiğimiz zararların daha ağırlıkta oluşunun yattığı kanısındayım. Bu düşünce oldukça tanıdıktır. Bir insanı kurtarmak için masum bir insanı öldürmek yanlış olur. Bir insanı benzeri bir zarardan korumak için masum bir insana zarar vermek yanlış olur. Bir başka insanın hayatını kurtarmak için masum bir insanın hayatını tehlikeye atmak yanlı olur (tehlikelerin denk olması halinde). Bir insana zarar verme tehlikesini bertaraf etmek için masum bir insanın aynı zarara uğrama tehlikesini kabul etmek yanlış olur. Bütün bu ceza tiplemelerinde, görevliler doğrudan verdikleri zararlara ve zarar verme tehlikelerine, kendi çabaları ile önlemekte yetersiz kaldıkları zararlara ve zarar tehlikelerine göre daha fazla ağırlık vermelidirler.imgres

Bu neredeyse sizin sorunuzun cevabını oluşturmaktadır: I-hataları önlemeye T-hatalara göre daha fazla ağırlık vermeliyiz. Ben burada ”neredeyse” diyorum çünkü her iki hatanın ortaya koyduğu ortalama zarar kamuoyu utancı olmaksızın birkaç günlük hapis iken T-hatanın doğurduğu ortalama zarar küçük bir çapta katliam ise bu durumda vardığımız sonuç açıkça tepetaklak olabilir. Ama bu, gerçek hayatta doğru değildir. Yanlışıkla adalet sistemi tarafından ceza görmemiş insanların işleyeceği vahim cinayetlerin sayısını önemli ölçüde azaltabilmek için bu tür cinayetlerle suçlanan insanların ceza ‘larını çekmelerini kolaylaştırmalı ve daha sonra bu insanları uzun bir süre veya ebediyen ortalıkta dolaşmayacak duruma getirmeliyiz. Böyle yaptığımızda ise yanlışıkla mahkum olan masum insanların sayısı kaçınılmaz olarak artacak ve bu insanlar uzun yıllarını ceza evlerinde geçirecekler ve belki de bazılarının ölüm ceza ‘ları infaz edilecektir.

Yazan: Admin Kategori(ler): Felsefe · Tarih: 1073 GÜN önce yazılmıştır.

Toplam Makale Sayısı: 531 Yorum Etkisi: 0 ( 100% ) | Makale Puanı: 13

 

Benzer makale yazıları!

Yazıya yorumunu ekleyebilirsin! (0)

Yorumu Gönder

© Company Name 2015. All rights reserved.